Poniedziałek, 10 grudnia 2018. Imieniny Danieli, Bohdana, Julii

Podziel się:

Podziel się:

Biskupiec w ogonie

Najbogatszą gminą w powiecie olsztyńskim i w całym województwie jest Stawiguda z dochodem 2398 zł na mieszkańca. Gmina Biskupiec ma dochód o połowę niższy niższy.

O tym, że Janosik był zbójnikiem, który odbierał bogatym i dawał biednym pewnie wie każdy z nas. Mało kto wie jednak, że najbogatsze polskie gminy płacą tzw. janosikowe. O co w tym chodzi? Ministerstwo Finansów raz w roku wylicza jaki dochód podatkowy wypada w przeliczeniu na jednego mieszkańca dla poszczególnych gmin w Polsce. Wyciąga się z tego średnią, która na 2017 rok wynosi 1 596 zł. Stanowi to podstawę do obliczenia właśnie "janosikowego". To prawo, na mocy którego gminy przekraczające średni wskaźnik odprowadzają do budżetu państwa nadwyżki, z których potem dofinansowuje się biedniejsze gminy.
W powiecie olsztyńskim pod tym kątem najbogatsza jest gmina Stawiguda, która plasowała się na 94. miejscu w Polsce z dochodem 2398 zł na mieszkańca. Potem idą: Dywity (1868), Jonkowo (1758), Gietrzwałd (1732), Olsztynek (1537), Barczewo (1393) i Dobre Miasto (1294). Biskupiec na 12 gmin zajmuje przedostatnie miejsce z 1076 złotymi.







Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: AnnaWin oraz opublikowany na portalu Biskupiec: Biskupiec w ogonie
Oceń artykuł:

(0)