Niedziela, 5 lipca 2020. Imieniny Antoniego, Bartłomieja, Karoliny

Wspieramy utalentowaną młodzież

2019-10-23 15:32:44 (ost. akt: 2019-10-23 15:43:38)
Kamil Kozłowski

Kamil Kozłowski

Autor zdjęcia: archiwum UM

— Panie Burmistrzu, za nami Gala Biskupieckich Talentów. Zanim porozmawiamy o występującej na niej młodzieży, powiedzmy o samym wydarzeniu, które w tym roku było wyjątkowe.
— Niedawno oficjalnie otworzyliśmy po wielkim remoncie jeden z budynków należących do Centrum Kultury, Turystyki i Sportu w Biskupcu. Biskupiecki Dom Kultury – bo o tym budynku mowa – przeszedł olbrzymią metamorfozę. Dzięki unijnym środkom przyznanym nam, jako miastu należącemu do sieci Cittaslow, realizujemy projekt poprawy oferty kulturalnej i rekreacyjnej. Z tych pieniędzy przeprowadziliśmy remont BDK warty około 7,6 mln zł (przy dofinansowaniu 5,1 mln zł). Obiekt, który zbudowano ponad 100 lat temu jest obecnie jednym z najnowocześniej wyposażonych domów kultury w Polsce!

— Jaka była reakcja mieszkańców Biskupca i gości Gali Talentów na nowe możliwości BDK?
— Kiedy z wojewodą Arturem Chojeckim i wicemarszałkiem Marcinem Kuchcińskim przecięliśmy symboliczną wstęgę i za nami rozsunęła się kurtyna usłyszeliśmy głośne „łał!” ze strony publiczności. To było niesamowite uczucie. Wszyscy wypowiadali się z niekłamanym zachwytem m.in. o sali widowiskowej, nowoczesnym nagłośnieniu i oświetleniu. Ale słowa uznania należą się również pracownikom Centrum Kultury, Turystyki i Sportu, którzy w pełni potrafią wykorzystać nowe pomieszczenia i urządzenia. Oprawa gali była tego znakomitym przykładem.

— Gala Biskupieckich Talentów była organizowana z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
— Od jakiegoś czasu staramy się docenić pracowników oświaty z terenu naszej gminy w szczególnie uroczysty sposób. Tak było i tym razem. Uroczystość prowadziła znana pogodynka Dorota Gardias, a gwiazdami wieczoru byli zwycięzcy programu „Mam Talent”, gimnastycy akrobatyczni Delfina i Bartek. Wręczyliśmy dyrektorom, nauczycielom, pracownikom szkół nagrody i podziękowania. Pamiętamy także o aktywnie działających emerytach z kręgu edukacji. Dziękujemy szkołom niepublicznym i nie prowadzonym przez gminę. Jako pedagog z wykształcenia wierzę głęboko we współpracę wszystkich placówek oświatowych. To wszystko kuźnie talentów!

— Porozmawiajmy więc właśnie o nich – młodych, a już bardzo uzdolnionych i obiecujących uczniach.
— W gminie Biskupiec działa od kilku lat wprowadzony uchwałą Rady Miejskiej lokalny program wspierania uzdolnionych dzieci i młodzieży. Pomagamy w rozwijaniu pasji młodym sportowcom, artystom i uczniom z najlepszymi wynikami w nauce. Przyznajemy stypendia o wysokości 300 zł miesięcznie na rok. Zwiększyliśmy ilość przyznawanych stypendiów – w tym roku otrzymało je aż pięciu młodych artystów.

— Jak można otrzymać stypendium artystyczne? Kto o tym decyduje?
— Przyjęliśmy zasadę, że w tak subtelnej kwestii jaką są uzdolnienia artystyczne, które często trudno też porównywać skalą ocen albo miejscami na podium, oddajemy głos specjalistom. Miejska komisja weryfikuje jedynie zgłoszenia pod kątem wymagań formalnych. Po zakwalifikowaniu do ubiegania się o stypendium dokumenty wysyłane są do profesjonalnych jurorów. Jurorzy zapoznają się z nimi, a także, tuż przed prezentacją na gali, rozmawiają z kandydatami.

— Czy w tym roku jurorzy mieli twardy orzech do zgryzienia?
— Basia Raduszkiewicz, Konrad Ingielewicz i Stefan Brzozowski to znani artyści z wieloletnim doświadczeniem scenicznym, ale też pedagogicznym. Nie zazdrościłem im konieczności wyboru stypendystów, bo wszyscy zaprezentowali na gali wysoki poziom. Dzięki ich decyzjom Wojciech Terech, Paulina Borzymowska, Bartosz Łakomy, Oliwia Głoskowska i Filip Orłowski będą mogli cieszyć się w 2020 roku stypendium na rozwój swoich uzdolnień. Serdecznie im tego jeszcze raz gratuluję. A także ich rodzicom i nauczycielom świetnego kierowania dziećmi.

— Czym – pana zdaniem – ci młodzi artyści ujęli jurorów?
— To już pytanie do nich. Ja osobiście byłem oczarowany wszystkimi występami, także Amelii Kwiatkowskiej, Natalii Heichel i Karoliny Więcek. Widać, że w Biskupcu filia Powiatowej Szkoły Muzycznej w Dywitach odciska się silnie na kształceniu muzycznym dzieci, co daje też dobrą bazę do kontynuowania nauki na następnych szczeblach szkół muzycznych. Nie brakuje też utalentowanych wokalistów. Karolina Więcek, jedna z najmłodszych uczestniczek gali, zaprezentowała natomiast swój wiersz. Mamy więc talent literacki, w poprzednich edycjach stypendiów oglądaliśmy także prace plastyczne. W zeszłym roku stypendium uzyskał młody tancerz.

— W Biskupcu nie zabraknie więc chyba kolejnych nominowanych do stypendiów w różnych dziadzinach?
— Myślę, że wspieranie młodych talentów z najbliższego otoczenia ma w sobie coś z ducha Cittaslow. Przecież ruch miast dobrego, spokojnego życia opiera się na dobrych relacjach sąsiedzkich, zażyłości mieszkańców, wzajemnym wspieraniu się i promowaniu tego, co w nas najlepsze. Wzmacniajmy nasze przyszłe gwiazdy, kibicujmy im, cieszmy się ich kolejnymi sukcesami. Jestem pewny, że świat usłyszy jeszcze nie tylko o młodych artystach z Biskupca, ale również o sportowcach i naukowcach. Gorąco im tego życzę!

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages