Wtorek, 14 lipca 2020. Imieniny Kamili, Kamila, Marcelego

To był koniec lata pod znakiem historii

2019-09-23 16:35:36 (ost. akt: 2019-09-24 16:39:52)

Autor zdjęcia: Urząd Miejski w Biskupcu

21 września w parku miejskim odbyła się impreza upamiętniająca płk. Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszka.

Mimo nieprzychylnej aury biskupczanie licznie przybyli do parku miejskiego, by obejrzeć popisy kawalerzystów i skorzystać z przygotowanych darmowych atrakcji. Dwudniowa impreza upamiętniająca płk. Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszka rozpoczęła się w sobotę (21 września) od wielkiego rajdu konnego wokół jeziora Dadaj. W marszu oprócz kawalerzystów z całej Polski udział wzięli również jeźdźcy cywilni, a także pasażerowie na wozach konnych. Kolumna kawalerzystów w samo południe przejechała ulicami Biskupca, by złożyć kwiaty pod pomnikiem na Placu Wolności.

Wiązanki złożył m.in. burmistrz Biskupca w towarzystwie weterana AK kpt. Stanisława Późniaka. Następnie kawalerzyści przemieścili się do parku miejskiego. Tutaj zaprezentowali swoje umiejętności we władaniu szablą i lancą. Obejrzeć można było również elementy musztry paradnej. Swoje stanowiska wystawili biskupieccy policjanci oraz strażacy ochotnicy, którzy chętnie opowiadali o pracy i używanych w niej samochodach. Na miejscu byli także żołnierze 9. Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego z Lidzbarka Warmińskiego, którzy zaprezentowali publiczności pokaz statyczny.

Miłośnicy militariów mogli skorzystać z przygotowanych dla nich darmowych atrakcji, takich jak: strzelanie z łuku i wiatrówki do celu, jazda quadami czy tor sprawnościowy. Natomiast drugiego dnia w Kierzbuniu odbył się 4. Rajd Konny płk. Łupaszki, który rozpoczął się mszą święta w intencji pułkownika i jego żołnierzy. Następnie odbyły się ogólnopolskie zawody kawaleryjskie. Zawodnicy prezentowali swoje umiejętności w próbach skoków przez przeszkody oraz władaniu szablą, lancą i strzelaniu z konia. Kawalerzyści rywalizowali o szablę, którą specjalnie na tę okazję ufundował burmistrz Biskupca.

Nie zabrakło także emocjonujących pokazów wojskowych i kawaleryjskich. Po zawodach odbyła się widowiskowa inscenizacja potyczki partyzanckiej i szarży ułańskiej ze sporą dawką efektów pirotechnicznych. Następnie można było wziąć udział w ciekawym spotkaniu z historykiem Leszkiem Żebrowskim, który opowiedział zebranym o życiu płk. Łupaszki. Na zakończenie wystąpił znany gdański bard, Andrzej Kołakowski z koncertem, pt.: „Żołnierzom Niepodległej”.

Urząd Miejski w Biskupcu

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. warmiak1 #2796828 | 109.90.*.* 28 wrz 2019 10:46

  Tłumnie przybyli czcić zbrodniarza , mordercę kobiet i dzieci ? Niewiarygodne .

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. uuh #2795453 | 83.9.*.* 24 wrz 2019 23:41

   Zróbcie następnym razem inscenizacje jak sowieci palą miasto a szabrowniki wywożą co się da np. do mysiańca. Przynajmniej będzie prawdziwie

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. uiu #2795452 | 83.9.*.* 24 wrz 2019 23:39

   Jakiej historii? Pogrzało was? Skąd jacyś polscy ułani we wschodniopruskim Biskupcu. My tutaj mieliśmy swoich ułanów. Takich że przed nimi uciekaliście gdzie pieprz rośnie

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages