Wtorek, 26 marca 2019. Imieniny Dory, Olgi, Teodora

Bogumił Labusz: walczył o polskie Mazury i prawa rolników

2019-03-13 12:39:21 (ost. akt: 2019-03-13 12:52:47)

13 marca mija sto lat od śmierci Bogumiła Labusza, bojownika o polskość Warmii i Mazur, nazywanego "Mazurskim Generałem", założyciela Mazurskiej Partii Ludowej. Z tej okazji posłanka Urszula Pasławska, prywatnie prawnuczka Labusza, złożyła kwiaty na jego grobie w Labuszewie koło Biskupca.

W uroczystości uczestniczyli także m.in. Jarosław Matłach, starosta szczycieński i Katarzyna Nowakowska, wiceburmistrz Biskupca.

- Bogumił Labusz czuł się Polakiem, co nie było łatwe w Prusach Wschodnich przełomu XIX i XX wieku. Walcząc z germanizacją zakładał polskie gazety, kółka rolnicze, czytelnie i banki spółdzielcze, między innymi funkcjonujący do dziś Bank Spółdzielczy w Szczytnie. W obronie praw mazurskich chłopów, wyzyskiwanych przez niemieckich obszarników, założył Mazurską Partię Ludową - mówiła Urszula Pasławska. - Był niezwykle odważnym i prawym człowiekiem. W swoim domu w ówczesnym Hozembarku otworzył Bibliotekę Polską, a na dachu umieścił rzeźbę przedstawiającą Orła Białego. Figury nie zdjął mimo gróźb ze strony władz pruskich, za co został aresztowany w 1914 roku. Przed śmiercią w 1919 roku powiedział, że żałuje tylko jednego: nie dane mu było doczekać polskich Mazur. Warto więc pamiętać o Bogumile Labuszu nie tylko w setną rocznicę śmierci.

Bogumił Labusz urodził się 24 sierpnia 1860 roku we wsi Rumy koło Dźwierzut. W domu Labuszów mówiło się i myślało po polsku. Po zakończeniu służby wojskowej Bogumił ożenił się z Wilhelminą z Piętków i osiadł we wsi Hozembark, w pięknym, stylowym, mazurskim domu.

W 1896 roku Labusz wkroczył na arenę życia politycznego. To w jego domu i z jego inicjatywy w październiku roku zawiązała się Mazurska Partia Ludowa, pierwsza tego typu organizacja polska w Prusach Wschodnich. W 1910 roku z jego inicjatywy założono w Szczytnie Bank Mazurski.

W roku 1917 Bogumił Labusz stanął na czele tajnego Komitetu Obywatelskiego w Nidzicy. W kolejnym roku reprezentował Mazurów w Naczelnej Radzie Ludowej i Sejmie Dzielnicowym w Poznaniu. Zmarł 13 marca 1919 roku w Jezioranach. Pochowano go w jego wsi, dla której tyle dobrego zrobił.


Labuszewo (dawniej Hozębark, Hozembark niem. Haasenberg) założono w XIV wieku. Nową wsi nadano w 1948 roku. W Labuszewie mieszkał także Gustaw Leyding (1865-1948), współzałożyciel mazurskiej Partii Ludowej.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. mieszkaniec #2696974 | 88.156.*.* 13 mar 2019 15:02

    Tyle lat mieszkam w Biskupcu a nie znałem historii Bogumiła Labusza ani skąd się wzięła nazwa Labuszewa. Teraz bardziej zainteresuję się dziejami regionu.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages