środa, 23 października 2019. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Policjanci odzyskali tablicę upamiętniającą Bogumiła Labusza

2018-05-01 20:02:47 (ost. akt: 2018-05-01 20:10:08)

Autor zdjęcia: KMP Olsztyn

Policjanci z komisariatu policji w Biskupcu po kilku latach odzyskali tablicę upamiętniającą Bogumiła Labusza – mieszkańca cześć którego miejscowości leżącej w gminie Biskupiec nadano nazwę Labuszewo. Tablica o znaczeniu historycznym została znaleziona w piwnicy.

W ubiegłym tygodniu policjanci z komisariatu policji w Biskupcu otrzymali informację na temat miejsca w którym może znajdować się historyczna tablica, która w nieznanych okolicznościach kilka lat temu zniknęła z budynku zamkniętej już szkoły w Labuszewie. Wykonana z marmuru tablica upamiętniająca bojownika o Wyzwolenie Narodowe i Społeczne Warmii i Mazur została powieszona na budynku dawnej szkoły na cześć Współzałożyciela i Przewodniczącego Mazurskiej Partii Ludowej BOGUMIŁA LABUSZa żyjącego w latach 1860 – 1919. Prawdopodobnie od jego nazwiska pochodzi nazwa miejscowości, dziś znanej jako Labuszewo.

Policjanci w jednej z piwnic należącej do 47-letniego mieszkańca Labuszewa znaleźli zaginioną tablicę. O ustalenie wartości historycznej zwrócili się do konserwatora zabytków. Okazało się, że wykonana z marmuru płyta nie jest objęta ochroną prawną na podstawie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, jest natomiast zewidencjonowana jako miejsce pamięci narodowej – dla tablicy utworzono kartę ewidencyjną miejsca pamięci narodowej w 1963 r., nad którą nadzór sprawuje Instytut Pamięci Narodowej.

Funkcjonariusze przesłuchali 47-latka. Okazało się, że mężczyzna zdjął tablicę z elewacji szkoły i schował w piwnicy nie mając wiedzy o jej wartości historycznej. Mężczyzna może usłyszeć zarzut kradzieży lub przywłaszczenia mienia. Zależy to od opinii biegłego.

KMP Olsztyn/rp
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages