Sobota, 17 sierpnia 2019. Imieniny Anity, Elizy, Mirona

Z nadzieją czekamy na ukaranie winnych naszej tragedii

2017-11-28 15:38:26 (ost. akt: 2017-12-01 12:16:22)
Od wielu lat rodzinę wspiera senator Lidia Staroń

Od wielu lat rodzinę wspiera senator Lidia Staroń

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Po 14 latach walki o podstępem zagarnięte mienie, rodzina Kosewskich odzyskała gospodarstwo w Najdymowie. Dwa miesiące później prawie wszystko spłonęło.

Zobacz także: Najpierw były groźby, teraz spłonęło gospodarstwo. "Nie wierzymy, że to przypadek" Najpierw były groźby, teraz spłonęło gospodarstwo. "Nie wierzymy, że to przypadek" Nikt nie może uwierzyć, że historia rodziny Kosewskich z małej podbiskupieckiej wsi, która kilka miesięcy temu po 14 latach walki odzyskała swoje zagarnięte...
Został im tylko nadpalony dom. Kosewscy do dziś tam nie wrócili. Po pierwsze dlatego, że jak mówi seniorka rodu Barbara Kosewska, nie ma tam warunków do mieszkania. Po drugie: bo się boją. Zwłaszcza, że znana jest już przyczyna tego pożaru. — Według ustaleń policji to było podpalenie — informuje kobieta. Te wiadomości zupełnie jej nie zdziwiły. — Nikt nie wierzył, że po latach walki uda nam się odzyskać gospodarstwo, a jednak się udało. Od tamtej pory dostawaliśmy pogróżki, a potem ten pożar. Od początku nic nie wyglądało na przypadkowe. Nazwę to krótko: to była zemsta — opisuje.

W tym momencie część rodzin rozlokowana jest na dwóch prywatnych stancjach. W najgorszej sytuacji są syn i synowa pani Barbary, rodzice szóstki dzieci, którym Urząd Gminy Biskupiec chwilę po pożarze zaproponował malutkie mieszkanko daleko za miastem.

— Syn nie mógł na to przystać, jego dzieci uczą się w biskupieckich szkołach, nie miałyby jak dojechać. Dlatego zdecydował się na wynajem prywatnego mieszkania. Czynsz i komorne pochłaniają większość ich funduszy — opisuje pani Barbara.

Od wielu lat rodzinę wspiera senator Lidia Staroń. Najpierw pomogła rodzinie odzyskać gospodarstwo, potem nie zostawiła ich samych sobie po lipcowej tragedii. W ramach wsparcia dla pogorzelców pomogła rodzinie otworzyć specjalne konto Caritas, które wciąż jest aktywne. — Większość zgromadzonych tam środków poszła na zabezpieczenie spalonego gospodarstwa. Musiałam z własnej kieszeni opłacić sprzęt, który sprzątał po pożarze. Nie ma mowy, by starczyło na jakiekolwiek remonty — podkreśla pani Barbara.

W tym momencie pani senator dokłada starań, aby rodzina mogła wziąć udział w programie Katarzyny Dowbor „Nasz nowy dom”. Senator nawiązała kontakt z wydawcami i zgłosiła rodzinę do programu. Biuro senatorskie przygotowało i przesłało potrzebne dokumenty. — Trwają ustalenia czy garaż, który był zagospodarowany przez mego syna, nie jest trochę za mały, by mogli nam pomóc. Z nadzieją czekamy na rozstrzygnięcie, kto stoi za podpaleniem naszego gospodarstwa, na ukaranie winnych i na pozytywny wynik rekrutacji do programu — mówi Kosewska.

ap
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (26) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Sąsiadka #2391782 | 94.254.*.* 6 gru 2017 12:04

  Zadna część mieszkanie nie jest nadpalona, jedynie splonely budynki gospodarcze , jest mi znana cala historia prawdziwa , czas najwyzszy aby panstwo kosewscy wzieli sie sami do pracy i zapracowali na to wszystko a nie ciagneli pieniądze z innych ludzi.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Ziomek #2387438 | 31.0.*.* 30 lis 2017 23:17

  Znam chwasty.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Ewelina #2387243 | 89.228.*.* 30 lis 2017 19:59

   Zamiast dawać marchewkę, należałoby dać wędkę. Gmina i opieka społeczna zamiast dawać mieszkania i zasiłki, niech lepiej pomoże im w znalezieniu pracy. Trzech młodych chłopaków, którym nie chce się legalnie pracować, najlepiej na czarno gdzieś dorobić do tego co opieka da, a pewnie nie żałuje. Dziewuchy też zdrowo wyglądają więc też do roboty, bo w okolicy pracy nie brakuje. Państwo rodzice tych młodych nierobów chyba też do roboty się nie garną tylko czekają na pomoc. Niech idą do pracy! Zarobią na własne dzieci i podstawowe potrzeby, a nie ciągle wyciągają rękę po cudze podatki. Raz jeszcze: DO ROBOTY !!!!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (15) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Sąsiad #2387006 | 83.31.*.* 30 lis 2017 16:19

   Wszyscy w sile wieku i zdolni do pracy. Banda nierobów re

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. neo #2386822 | 83.6.*.* 30 lis 2017 13:26

    a niech postawią im duży ładny dom żeby cała rodzina miała w nim miejsce a sąsiadom niech gul skacze osobiście mnie to śmieszy kochani sąsiedzi jak by mogli to by tych kosewskich ubili taka podlść znich tryska mogli by im wybudować pałac żeby sąsiadów poskręcało

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (26)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages