Sobota, 17 sierpnia 2019. Imieniny Anity, Elizy, Mirona

Cmentarz w Labuszewie ma swoich opiekunów

2017-11-30 16:11:28 (ost. akt: 2019-03-20 08:48:31)

Autor zdjęcia: Michał Duchliński

7 lat temu członkowie Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Historyczno-Kolekcjonerskiego po raz pierwszy porządkowali cmentarz w Labuszewie. I choć najtrudniejsze prace wykonali właśnie wtedy, nie zapomnieli o tym miejscu. W tym roku po raz kolejny zadbali o stan cmentarza.

Jak mówi Michał Duchliński z Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Historyczno-Kolekcjonerskiego, jeszcze kilka lat temu ewangelicki cmentarz w Labuszewie łatwo było przegapić. Mieścił się za ścianą bujnej roślinności, która skutecznie go zasłaniała. I może dlatego faktycznie mało kto o nim pamiętał:

— Kiedy w 2010 roku przystępowaliśmy do porządkowania terenu cmentarza w
Labuszewie, był on tak zarośnięty krzakami, że na jego teren praktycznie nie było dostępu — opowiada Michał Duchliński. — Dostać można się było wąskimi ścieżkami zaledwie do kilku grobów, które miały swoich opiekunów.

Skąd pomysł, by zająć się właśnie cmentarzem w Labuszewie?
Pojawił się on przy okazji porządkowania grobów na olsztyńskim Tracku. To wtedy lidzbarskie stowarzyszenie nawiązało kontakt z Andrzejem Małyszką ze Społecznego Komitetu Ratowania Dawnych Cmentarzy na Warmii i Mazurach. I właśnie Małyszko wskazał Labuszewo, jako cmentarz wymagający pomocy, a później aktywnie uczestniczył w pracach porządkowych.

Członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Kolekcjonerskiego zauważają, że cmentarz w Labuszewie szczególnie potrzebował ich zainteresowania, bo jest położony z dala od zabudowań. Z tego powodu mało osób wie o jego istnieniu. Sprawę komplikował też fakt, że teren, na którym znajduje się cmentarz, jest bardzo rozległy.

Po pierwszej akcji porządkowania cmentarza udało się usunąć największe przeszkody zagradzające drogę do grobów. Dzięki wysiłkom członków stowarzyszenia oraz innych miłośników historii naszego regionu, cmentarz w Labuszewie odzyskiwał dawny urok.

Przez siedem kolejnych lat zorganizowano kilkanaście akcji. — Udało nam się oczyścić prawie 3000 metrów kwadratowych terenu i doprowadzić go do stanu, w którym jest dostęp do wszystkich grobów — mówi Michał Duchliński. I dodaje: — Obecnie staramy się przynajmniej raz w roku pojawić się w Labuszewie i zadbać o utrzymanie osiągniętego wcześniej stanu. Motywuje nas też zainteresowanie okolicznych mieszkańców, którzy docenili naszą pracę. Dzięki wykonaniu najcięższych prac i doprowadzeniu cmentarza do obecnego stanu, ludzie zaczęli na własną rękę opiekować się tym miejscem i również na miarę swoich możliwości dbają o jego wygląd.

O tym, że cmentarz zaczął cieszyć się zainteresowaniem mieszkańców i władz powiatu, świadczy także fakt, że w tym roku w porządkowaniu cmentarza w
Labuszewie brali udział uczniowie Zespołu Szkół z Biskupca.

Wejście na cmentarz w Labuszewie — 2010 rok:Wejście na cmentarz w Labuszewie — 2017 rok:Ewangelicki cmentarz w Labuszewie to ważny element historyczny dla tego regionu. To tu swój grób ma Bogumił Labusz, od nazwiska którego nazwę wzięła miejscowość. Labusz był współzałożycielem pisma "Mazur" oraz Banku Mazurskiego.

Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Historyczno-Kolekcjonerskie: organizacja założona w 2007. Siedziba stowarzyszenia mieści się w Lidzbarku Warmińskim w Domu Środowisk Twórczych przy ul. Ratuszowej 5. W budynku tym prowadzone jest niewielkie muzeum o nazwie "Warmińsko-Mazurska Izba Historii", otwarte dla zwiedzających w okresie wakacyjnym oraz przez resztę roku po uzgodnieniu terminu z jego opiekunem. W muzeum można zobaczyć ponad 2600 eksponatów z okresu od epoki wojen napoleońskich do połowy XX w.
Zwiedzanie jest bezpłatne.


Więcej informacji o stowarzyszeniu: http://wmshk.pl/


Jeszcze kilka lat temu cmentarz w Labuszewie był bardzo zaniedbany. Dostęp do niego był prawie niemożliwy.Po kilkunastu akcjach porządkowych prezentuje się zupełnie inaczej:
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. p121 #2393314 | 88.199.*.* 8 gru 2017 10:17

  Ciekawe...hm

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. biskupiec #2391644 | 79.188.*.* 6 gru 2017 09:17

  Bogumiła Labusz - pradziadek Uli Pasławskiej

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Kruk #2387968 | 37.47.*.* 1 gru 2017 14:12

   Naròd który nie dba o swoją historię, ginie

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages