Sobota, 16 listopada 2019. Imieniny Edmunda, Marii, Marka

Saperzy wysadzili lód na jeziorze Kraks

2017-01-18 13:17:14 (ost. akt: 2017-01-18 13:52:47)

13 stycznia saperzy z Orzysza wysadzili lód na jeziorze Kraks w Biskupcu, który utrudniał wpływanie do jeziora wód rzeki Dymer.

Skute lodem ujście rzeki groziło lokalnymi podtopieniami w mieście. Wystąpił tu tzw. zator denny, który ciężko usunąć bez specjalnych środków.
– By uniknąć powtórzenia sytuacji sprzed kilku lat, kiedy Dymer wylał w okolicach parku miejskiego, postanowiliśmy skorzystać z pomocy do wojska – mówił burmistrz Biskupca Kamil Kozłowski. – Sytuację i tak ratuje zbiornik retencyjny, ale przy takich mrozach i on jest wypełniony po brzegi.

Gmina próbowała do tej pory zapobiegać lokalnym podtopieniom własnymi siłami. Lodowy zator rozładowywali strażacy. Jednak środki jakimi dysponowali, okazały się za słabe.

- My użyjemy 170 kg trotylu, lanego w kostkach po 1 kilogramie, 450 m lontu detonującego, 170 zapalników elektrycznych, 80 spłonek inicjujących wybuch właściwego materiału wybuchowego – mówił mjr Mariusz Łuszczyński, z-ca dowódcy 15 Batalionu Saperów 15 Brygady Zmechanizowanej w Orzyszu.

Przygotowania do wysadzenia lodu trwały wiele godzin. Akcja wymagała zabezpieczenia jeziora i najbliższych okolic, by wybuch i spadające odłamki lodu nie zagroziły mieszkańcom i ich mieniu. Dojazdu i dojścia do jeziora chronili policjanci i żandarmeria. Działania wspierali także strażacy ochotnicy z gminy Biskupiec.

Wybuch nastąpił około 16 . Akcja skończyła się sukcesem. Materiały wybuchowe skruszyły lód, co pozwoliło na swobodny przepływ wód rzeki Dymer.

Źródło: biskupiec.pl
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. jontek #2162351 | 5.172.*.* 18 sty 2017 14:17

  a ryby dzie, kto pozabierał a?

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages