Wtorek, 11 sierpnia 2020. Imieniny Luizy, Włodzmierza, Zuzanny

75-letnia kobieta potrącona na przejściu dla pieszych

2016-08-09 20:34:47 (ost. akt: 2016-08-09 20:39:20)
zdjęcie jest ilustracją do tekstu

zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: archiwum

W Biskupcu na przejściu dla pieszych potrącona została 75-letnia kobieta. Według ustaleń policjantów kobieta weszła na przejście wprost przed nadjeżdżające bmw. Z urazem głowy trafiła do szpitala.

Do zdarzenia doszło w poniedziałek (08.08) ok. godz. 20:30 na ul. Warszawskiej. Według ustaleń pracujących na miejscu policjantów, kobieta weszła na przejście dla pieszych wprost przed nadjeżdżające bmw. 75-latka z urazem głowy została zabrana do szpitala.

Policjanci apelują

Bezpieczeństwo osób pieszych to jedno z priorytetowych zadań policji. To właśnie ta grupa uczestników ruchu drogowego jest narażona na najbardziej dolegliwe skutki zdarzeń drogowych. Pieszy nie bez powodu zwany jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego. Nie ma on żadnych środków ochrony osobistej, poza własnym rozsądkiem oraz przepisami prawnymi, które nakładają na niego zarówno obowiązki jak i nadają mu określone uprawnienia.

Zdarzenia drogowe z udziałem pieszych są często bardzo tragiczne w skutkach. Już przy prędkościach pojazdu rzędu 20-30 km/h pieszy jest narażony na poważne konsekwencje. Przy prędkości 50 km/h, pieszy ma około 50 proc. szans na przeżycie, ale już przy prędkości około 80 km/h jego szanse na przeżycie są bliskie zeru.

Z analizy danych statystycznych z ostatnich kilku lat wynika, że wciąż główną przyczyną wypadków spowodowanych przez tę grupę są takie, w których piesi w sposób nieostrożny próbują przejść przez jezdnię, nie upewniając się co do możliwości bezpiecznego przejścia i wkraczają wprost przed jadący pojazd.

Paradoksalnie każdego roku blisko 50% wypadków z udziałem osób pieszych powstaje w miejscach przeznaczonych lub udostępnionych dla ruchu tej właśnie grupy. Okazuje się, że właśnie w tych miejscach dochodzi do największej kumulacji zdarzeń wbrew powszechnemu przekonaniu o ich bezpieczeństwie. Wynikają one przede wszystkim z braku zachowania szczególnej ostrożności w rejonie przejść dla pieszych oraz skrzyżowaniach zarówno przez kierowców, jak również samych pieszych.

Proste zasady, które mogą uratować życie

- „w lewo, w prawo i jeszcze raz w lewo”- zasada, którą wpajamy dzieciom od najmłodszych lat a często ignorowana przez dorosłych- warto rozejrzeć się, zanim wejdziemy na przejście dla pieszych,

- „zasada ograniczonego zaufania”- to, że pieszy widzi kierowcę , nie oznacza wcale, że kierowca zauważył także pieszego. Warto stosować tą zasadę będąc również pieszym. Jeśli nie mamy pewności, że kierowca zamierza się zatrzymać, nie wchodźmy na przejście,

-„nigdy z marszu, nigdy zza przeszkody”- przejście dla pieszych samo z siebie nie gwarantuje 100% bezpieczeństwa. Kierowca może nie zauważyć pieszego, może również zauważyć go za późno by podjąć jakikolwiek manewr,

- „zawsze na zielonym”- jest to oczywiste, jednakże wiele osób ignoruje sygnalizację tłumacząc, że "przecież nic nie jedzie", "zdążę", "za bardzo się spieszę, by poczekać". Świadome łamanie przepisów może być niestety tragiczne w skutkach.

mat. KWP Olsztyn/(ab/rj)

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ohio #2044062 | 89.228.*.* 10 sie 2016 13:56

  Do "ra". Nazywanie pieszych "świętymi krowami" to prostactwo. Zastanawia mnie twoje zachowanie w sytuacji, gdy spod pupy wyciągają ci cztery kółka. Przejścia przy ulicy Warszawskiej to przystanki dla pieszych kwitnących nawet kilka minut w oczekiwaniu na litość kierowców. Rosyjska ruletka - zatrzyma się albo noga na gaz...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. wa-ak #2043807 | 83.24.*.* 10 sie 2016 08:28

  Kierowca zbliżając się do przejścia dla pieszych jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność,zmiejszyć prędkość i być gotowy do zatrzymania pojazdu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages