Sobota, 19 października 2019. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Lód jest zdradliwy!

2015-01-16 15:52:53 (ost. akt: 2015-01-16 15:57:49)

Autor zdjęcia: mat. prasowe

800 uczniów ze szkół podstawowych z gmin Biskupiec, Jeziorany i Kolno wzięło udział w pierwszym z czterech festynów organizowanych w ramach akcji „Bezpieczny Lód 2015”. 15 stycznia w Rukławkach nad jeziorem Dadaj mieli okazję zdobywać wiedzę z zakresu bezpiecznych zachowań na wodzie, lodzie, w lesie i na drodze.

O tym jak się zachować, gdy załamie się pod nami lód mówili policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie.

– Podstawową zasadą jest zachowanie spokoju. Ważne, by ułożyć ciało poziomo na lodzie, rozkładając ręce. Wołać o pomoc – mówiła funkcjonariuszka z zespołu wodnego. – Pamiętajcie, żeby nie biec do osoby tonącej, bo pod wami też może się załamać lód.

Ratownicy medyczni mówili jak udzielić pomocy osobie, której udało się już wydostać z lodowatej wody. Leśniczy rozmawiał z dziećmi o właściwym zachowaniu w lesie. – O, ja cię… Ale ekstra… – słychać było w momencie pojawienia się policyjnego psa. Funkcjonariusze zaprezentowali umiejętności swego podopiecznego, pokazali m.in. jak wykorzystać plecak szkolny do obrony przed agresywnym zwierzęciem i jaką pozycję przybrać w momencie ataku psa. Wiedza przydała się w późniejszym konkursie 10-letniej Weronice z Kobułt, która musiała opowiedzieć jak wygląda pozycja „żółwia”. – Wygrałam odtwarzacz mp3! – cieszy się.

Burmistrz Biskupca Kamil Kozłowski akcję ocenia pozytywnie. – Statystyki nie kłamią – od trzech lat żadne dziecko z naszego terenu podczas ferii nie ucierpiało na akwenach. Akcja ma coraz szerszy wydźwięk, angażują się w nią instytucje, samorządy, służby mundurowe. A dzieciaki uczą się poprzez zabawę. Dobrze byłoby, gdyby teraz opowiadały o właściwych zachowaniach w rodzinie i wśród znajomych.

Zadowolone z udziału w akcji były nie tylko dzieci, ale i nauczyciele. – O bezpieczeństwie zawsze trzeba mówić. Na co dzień uczniowie nie mają możliwości kontaktu z tą tematyką w tak praktyczny sposób. Bardzo fajna była tresura psa, no i ten poduszkowiec… – ocenia Maria Gajdasz z Zespołu Szkół w Jezioranach.
Każde z dzieci dostało opaskę odblaskową. Dla nikogo nie zabrakło też miski grochówki, kiełbaski z ogniska i gorącej herbaty. Na koniec festynu na pytanie prowadzącego: „Jaki jest lód?” dzieci głośno krzyknęły: „zdradliwy!”.

Kolejne działania w ramach akcji „Bezpieczny Lód 2015” odbędą się w Barczewie (19.01), Dobrym Mieście (21.01) i Olsztynku (23.01).

Magdalena Bujewicz-Mydlak


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. gość #1638681 | 83.31.*.* 18 sty 2015 21:20

    szkoda, że o takich akcjach trzeba przypominać władzom gminy...ale lepiej późno niż wcale

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages