Poniedziałek, 16 grudnia 2019. Imieniny Albiny, Sebastiana, Zdzisławy

Pracownia jak z innej planety

2013-11-18 06:00:00 (ost. akt: 2013-11-17 18:23:56)

Autor zdjęcia: Władysław Katarzyński

Jest samoukiem, ale już z dużym dorobkiem artystycznym i nagrodami konkursów rzeźby nieprofesjonalnej. Trzy prace Jacka Idźkowskiego można zobaczyć m.in. w Bramsche w Niemczech. — Kiedy zrobiłem pierwszą rzeźbę, tak byłem szczęśliwy, że nie zwracałem uwagi na niedociągnięcia — opowiada artysta.

W pracowni rzeźbiarskiej Jacka w Biskupcu jest jak na innej planecie. Tyle tam dziwnych instalacji artystycznych, kompozycji z drewna, metalu, a nawet części od maszyny do pisania i komputera.
— Widzi pan tę instalację? — pyta artysta. — Nazwałem to „Nasze wejście do Unii Europejskiej”. Ten dziwny stwór to my, bezwolni, a Unia pociąga za sznurki. Zrobiłem to, jak mieliśmy wejść do UE.

Zainspirował mnie matematyk


Jacek Idźkowski urodził się w Biskupcu. O rzeźbieniu nie myślał, nie interesowały go lekcje wychowania plastycznego. Do czasu, aż podjął naukę w Technikum Mechanicznym. Miał kłopoty z matematyką, więc nauczyciel nazwiskiem Artmiejew postanowił dać mu kilka lekcji w swoim domu. I tam zobaczył prace plastyczne pedagoga.

— Jakieś kosmiczne statki, udziwnione postaci — wspomina. — To wszystko podziałało na moją wyobraźnię. Przyszedłem do domu, wziąłem kawałek drewna i wykonałem swoją pierwszą rzeźbę. Tak byłem szczęśliwy, że nie zwracałem uwagi na niedociągnięcia.
Nie śmiał jednak poprosić nauczyciela matematyki o poradę. Dochodził do wszystkiego sam, metodą prób i błędów. Któregoś dnia postanowił, że będzie zdawał egzamin do Akademii Sztuk Pięknych. Ale szybko z tego zrezygnował, bo co z tego, że się dostanie na uczelnię, skoro nie ma pieniędzy na studia. Pracował w domu, w ciasnocie.

— I wtedy z pomocą przyszedł mi Andrzej Ostropolski z Biskupca, udostępniając pomieszczenie na pracownię, rodzaj garażu — opowiada. — Potem zacząłem brać udział w Wojewódzkich Konkursach Rzeźby Nieprofesjonalnej w Biskupcu, zdobywając w każdej edycji jakąś nagrodę lub wyróżnienie. Ostatnio też.

Już czas na retrospekcję


Praca, jaką wykonuje biskupiecki artysta, jest ciężka. Kiedy rzeźbi totemy, zmaga się z piłą i dłutem z ogromnymi klocami drewna, mierzącymi do kilku metrów. Gdy łączy drewno z metalem, używa spawarki, wiertarki i innych narzędzi. Ma już ich pełny komplet. Na jedno dzieło poświęca kilka tygodni. W pracowni powstają zadziwiające konstrukcję. Oto Ryba z drewna, z przymocowanym sznurkiem konopnym. Człowiek, który myśli, instalacja z kół zębatych, pegaz. Anioł z przebitymi drutem skrzydłami, symbolizujący ograniczenie wolności.

— Drewno kupuję albo dostaję — mówi Jacek Idźkowski. — Części metalowe i inne wyszukuję na złomowiskach albo przynoszą mi je ci, którzy znają moją pasję i chcą w tym jakoś uczestniczyć.

Od czasu do czasu swoje prace wystawia, na przykład na pokonkursowych wystawach w Biskupieckim Domu Kultury. Unię można było obejrzeć w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie. Trzy dzieła trafiły też do Bramsche, partnerskiego miasta Biskupca.

Wiele z nich jest w zbiorach prywatnych. Rzeźbiony fotel stał kilka lat temu na scenie podczas wyborów Miss Biskupca.
Jacek Idźkowski jest tytanem pracy, mimo że od lat zmaga się z ciężką chorobą. Obecnie musi przerwać rzeźbienie, bo idzie zima, a w pracowni jest zbyt chłodno. Marzy mu się większe pomieszczenie. — Mam już za sobą kawałek życia, czas na retrospekcję — mówi artysta i wyznaje, że przygotowuje album swojej twórczości ze zdjęciami rzeźb i wspomnieniami. Zebrał trochę pieniędzy, ale brakuje mu sponsora strategicznego. Album wyjdzie w 2014 roku.

wu-ka
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kto tu mówi o monitoringu? #1248622 | 83.24.*.* 19 lis 2013 19:48

  Człowieku nie ma monitoringu w Biskupcu.To wszystko to atrapy.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. Silver haze #1248477 | 19 lis 2013 16:55

   fajnie bylo by umiejscowic kilka rzezb gdzies na terenie miasta,oczywiscie w miejscach monitorowanych

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Alabama #1247703 | 89.228.*.* 18 lis 2013 18:50

   Ciepły, wrażliwy człowiek, artysta. Na pewno zasługuje na zainteresowanie sponsorów!

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. z bliska #1247264 | 178.36.*.* 18 lis 2013 09:46

    No i chwała mu bo to nasz artysta. Ale znajdzie się paru krytykantów .

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages