Poniedziałek, 18 stycznia 2021. Imieniny Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

Absolwenci Zespołu Szkół w Biskupcu odnowili pomnik swojego nauczyciela

2013-05-13 21:02:57 (ost. akt: 2013-05-13 14:52:22)

Ani upływający czas, ani odległość, nie zatarły najpiękniejszych wspomnień z czasów szkolnych. Absolwenci Zespołu Szkół w Biskupcu spotkali się po latach, by uczcić pamięć swojego nauczyciela – Antoniego Benbena. Przed laty uczył ich fizyki, pomagał z matematyki, łaciny, był ich mentorem. Oni po latach postanowili mu podziękować.

Zaczęło się od odwiedzin w szkole i na cmentarzu jednego z absolwentów - Jerzego Paukszto.

- Gdy odwiedzałem Biskupiec często zachodziłem na grób naszego nauczyciela – wspomina absolwent powiatowego Zespołu Szkół w Biskupcu. - Pomnik ze starości niszczał, minęło już 40 lat, jak tam stał. Wpadłem na taki pomysł, aby go odnowić. Skontaktowałem się z naszą wychowawczynią, kilkoma kolegami z klasy, a następnie wnuczką pana Benbena. Dostałem od nich zgodę i zacząłem działać.

Do renowacji nagrobka dołożyło się około 60. osób z roczników 1953-1958. Po roku od wyartykułowania pomysłu stanął nowy pomnik. W sobotę 11 maja absolwenci, wspólnie ze swoją wychowawczynią Panią Łucją Wróblewską, byłą i obecną dyrekcją szkoły, a także w obecności Izabeli Smolińskiej-Letza, wicestarosty olsztyńskiego dokonali uroczystego odsłonięcia i poświęcenia grobu. Na pamiątkę tej uroczystości umieścili w pomniku metalową tubę wraz z wykazem ofiarodawców, życiorysem Antoniego Benbena oraz zdjęciem rodzinnym. Na tablicy nagrobka widnieje epitafium napisane przez jednego z uczniów pedagoga: „Dawałeś nam wiedzę, uczyłeś nas żyć z honorem i w pokorze – dziękujemy Ci Panie profesorze”.

- W tym jednym zdaniu jest zawarte wszystko - mówił na spotkaniu Jerzy Paukszto, pomysłodawca i organizator tej inicjatywy.

Ale nie tylko on z serdecznością wspominał Antoniego Benbena: - Był wspaniałym, przystojnym mężczyzną – mówiła jedna a absolwentek. - Zawsze można było na niego liczyć. Nie dał nikogo skrzywdzić. Jak ktoś nie umiał na dwa to i tak ostatecznie dostał trzy. Do mnie kiedyś powiedział: Orłem z fizyki nie jesteś, ale jesteś sprytna i w życiu sobie poradzisz. Zawsze tę trójczynę dostałam.

Nauczyciela fizyki i historie z nim związane wspominała koleżanka ucząca biologii.

- Pamiętam, że jak miał przyjść do szkoły nowy nauczyciel z matematyki to musiał przejść test Pana Benbena – wspominała Łucja Wróblewska. - Profesor podawał na karteczce zadanie matematyczne i kazał rozwiązać. A sam w tym czasie oceniał umiejętności nowego nauczyciela.

Inni jego uczniowie wspominali, że pomagał im w wielu dziedzinach:

- Mieliśmy z nim fizykę, ale na początku lekcji pomagał nam też z innych przedmiotów: matematyki, astronomii, czy łaciny. Tak nam tłumaczył, że wszystko było zrozumiałe.
Antoni Benben fascynował się grą w szachy, często wygrywał. Niestety nie wygrał z własną chorobą. Zmarł w 1972 r. Obecna na spotkaniu wicestarosta olsztyński pogratulowała cennej inicjatywy.
- To bardzo piękna lekcja dla nas wszystkich, zabieganych w dzisiejszych czasach. Gdzieś niedaleko, wśród nas, są nauczyciele - autorytety, o których należy pamiętać – przemawiała Izabela Smolińska-Letza.

Wnuczka Antoniego Benbena - Małgorzata Pawłowska, która na co dzień jest urzędnikiem Starostwa Powiatowego w Olsztynie, wzruszona podziękowała za dar, jakim jest nowy nagrobek oraz za pamięć o Antonim Benbenie – ukochanym nauczycielu i dziadku.

Edyta Jermakow


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. do marika #1096101 | 83.9.*.* 26 maj 2013 21:46

  Dzisiaj jest jazganie o swojej wyższej władze gimnazjum i świętego katolika słowami dyrekcji- nie dociera do starczych i uczniów wyprowadzanym się że szkoły baj Pani podlinńska

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. jerzy #1085544 | 83.28.*.* 15 maj 2013 10:22

  Jurek, gratuluje pomyslu i konsekwencji w dzialaniu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Krzysztof #1084994 | 109.241.*.* 14 maj 2013 20:51

  a czy ktoś z Was pamięta państwa Adomowiczów,wybitnych nauczycieli,którzy kiedyś mieszkali przy B.Chrobrego 23 ? odwiedzajcie również ich groby w głównej alei

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. marika #1084075 | 83.28.*.* 14 maj 2013 09:49

  Kiedyś zawód nauczyciela to było powołanie, a uczniowie darzyli go wielkim szacunkiem. Nie to co dzisiaj,no cóż wtedy młodzież była dobrze wychowana.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. obywatel #1084055 | 178.36.*.* 14 maj 2013 09:19

   a wybitnych darmozjadów z pałacu urzędu gminy nie było ostro odpoczywali o bezradnych szkoda gadać liczyli diety

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (9)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages