Wtorek, 11 sierpnia 2020. Imieniny Luizy, Włodzmierza, Zuzanny

Komplikacje na budowie DK16. Budowa opóźniona o pół roku

2013-03-12 09:34:59 (ost. akt: 2013-03-12 10:23:14)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Budowa odcinka „szesnastki” między Biskupcem a Borkami Wielkimi jest opóźniona o pół roku. Okazuje się, poszkodowani w tej sytuacji mogli być nie tylko kierowcy. W prawdziwym niebezpieczeństwie znalazły się żaby. Płazy miały szczęście, dla nich znalazł się ratunek.

Nowy termin dokończenia budowy ustalono na czerwiec 2013 roku. Tu jednak pojawiła się kolejna komplikacja, tym razem spowodowana przez... żaby i gady. Stworzenia te za kilka tygodni obudzą się z zimowego odrętwienia i rozpoczną wiosenną migrację do miejsc, w których będą składać skrzek. A plac budowy trasy Biskupiec — Borki może znaleźć się na ich szlaku.

Na Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ustawa o ochronie przyrody nakłada obowiązek minimalizowania takich strat. Więc inwestor i nie szczędzi grosza i dba o to, by płazy i gady nie kręciły się po dość niebezpiecznym miejscu, jakim jest plac budowy.

Przyrodnicy liczą na ocalenie zdecydowanej większości płazów. W rejonie budowy żyją głównie żaby brunatne: moczarowe i trawne, a także ropucha szara oraz jaszczurka zwinka i żyworodna. Niewykluczone jest także spotkanie ze żmiją zygzakowatą.

— W piątek podpisano umowę z firmą z województwa świętokrzyskiego — mówi Karol Głębocki, rzecznik regionalnego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie. — Kontrakt jest ważny do czerwca, czyli do zakończenia inwestycji. Opiewa na 62 tysiące złotych. Płacić będziemy jednak tylko za faktycznie wykonaną prace, czyli za dni, w których ten nadzór rzeczywiście jest wykonywany. Za taki dzień jak dziś, śnieżny i mroźny, nie płacimy, bo i nie ma co nadzorować.

— Wiosenna migracja zacznie się niedługo potem, jak stopnieje śnieg — tłumaczy Marcin Kowalczyk z firmy Lupus Polska, która wygrała przetarg. — Będziemy patrolować teren budowy w poszukiwaniu płazów, które przedarły się przez zaporę lub takich, które zagnieździły się na samej budowie w tzw. zastoiskach wody. Zwierzęta, które znajdziemy, przetransportujemy na drugą stronę drogi, bądź też będziemy przenosić do nowych siedlisk, położonych z dala od trasy.

maj

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (52) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. a nie ktore zabki #1025606 | 83.24.*.* 16 mar 2013 22:15

  W księżniczki się zmienily

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Napiszę tutaj #1024327 | 89.228.*.* 15 mar 2013 16:50

  Sorki, ze tutaj ale tam juz nikt nie czyta bo dawno było. Dotyczy zbiornika retencyjnego. Panie Kamilu K. ktos napisał w komentarzach, że do czasu wybudowania tego zbiornika nie bedzie w B-cu lodowiska. I miał rację. Zima tzryma już dobry tydzień a boiska w szkołach zaśnieżone. Po co robić lodowiska ? Garaże zalewa, bo Dymerka nieuregulowana. Jak to sie ma do ........ a co mnie to ...itd.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. driver #1023439 | 46.77.*.* 14 mar 2013 21:08

  JA PO DESZCZU SOBIE Z KOLEGA JADE DO BOREK I LICZYMY KTO ILE ZAB PRZEJECHAŁ JAK SIE UDA PRZEJECHAC DWIE NA RAZ TO WTEDY LICZYMY TO ZA 3 PTK.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Andre #1021517 | 81.190.*.* 13 mar 2013 15:51

  Okazuje się, poszkodowani w tej sytuacji mogli być nie tylko kierowcy. W prawdziwym niebezpieczeństwie znalazły się żaby. Płazy miały szczęście, dla nich znalazł się ratunek. D o czego służą drogi, po co się je buduje i dla kogo. TEGO NIE WIEDZĄ W GDDKiA w Olsztynie oraz politycy tylko kasa kasa kasa, ile dacie tyle przepuszczę.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. a co tam? #1020966 | 83.24.*.* 13 mar 2013 07:37

   Kumkają w szpitalu?

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (52)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages