Wtorek, 9 lutego 2016. Imieniny Bernarda, Eryki, Rajmunda

Zbiornik retencyjny ma rozwiązać problem powodzi w centrum Biskupca

2013-02-14 17:53:16 (ost. akt: 2013-02-14 17:58:51)

Autor: Emila Rakieć

Koniec z zalewaniem parku w centrum Biskupca? Wygląda na to, że tak. Odwieczny problem spacerowiczów i właścicieli garaży przy rzece Dymer może rozwiązać stworzenie zbiornika retencyjnego. Miasto zyska przy tym nowe tereny rekreacyjne.

Im bliżej wiosny, tym większy strach odczuwają właściciele lokali i garaży przy parku miejskim. Rzeka przepływająca przez park i niewielki odpływ wody z pobliskich bagien skutecznie utrudniają życie biskupczanom podczas odwilży.

Urząd Miasta wraz z Zarządem Melioracji Wodnej chce więc stworzyć zbiornik retencyjny. Ma on się znajdować pomiędzy centrum handlowym Karuzela a stadionem miejskim. Zadaniem zbiornika będzie odciążenie wciąż zalewanego parku. Od lat mieszkańcy borykają się ze skutkami ulew i wiosennych odwilży. Woda zagraża pobliskim sklepom i jest prawdziwą zmorą właścicieli garaży obok parku. Pan Mariusz, mieszkaniec ul. Warszawskiej, już dawno zrezygnował z chowania samochodu do garażu, który bez przerwy jest zalewany.

— Nie ma na to siły — rozkłada bezradnie ręce. — Przychodzi odwilż i garaż stoi pod wodą. Już dawno straciłem nadzieję, że coś się zmieni. Woda utrudnia przejście przez park spacerowiczom, ale to i tak nic w porównaniu do sytuacji w jakiej znajdują się drzewa w parku. Z roku na rok jest ich coraz mniej. — Wystarczy spojrzeć jak ten park zalewa i domyśleć się, co dzieje się z korzeniami drzew — zauważa pan Mariusz. — Szkoda, bo to świetne miejsce na spacery.

Sytuację może zmienić planowany przez urząd miasta zbiornik. — Zbiornik retencyjny to najlepsze wyjście — przekonywał podczas sesji rady miejskiej Kamil Kozłowski, wiceburmistrz Biskupca. — Teren, na którym teraz jest bagno, ciągle podmokły, stanie się kolejnym miejscem rekreacyjnym Biskupca, a jednocześnie odwodni park. Ze zbiornika mogą też wynikać inne korzyści, jak na przykład utworzenie lodowiska zimą.

Nie wszyscy jednak widzą same korzyści. — Rozumiem, że zbiornik retencyjny ma regulować przepływ wody, ale po co do tego zbiornika ma być dopuszczana woda z rzeki? — pytał podczas sesji Kazimierz Dąbkowski, mieszkaniec ul. Reja. — Wiem, że ma być stacja pomp na rzeką Dymer i z niej ma być dopuszczana woda.

— Ta stacja powstaje na wszelki wypadek, w końcu mamy w roku miesiące letnie, kiedy jest sucho, a przecież chcielibyśmy żeby również wtedy była woda w zbiorniku — tłumaczył Kamil Kozłowski.

er

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Dostęp do Reportera, ciekawych wywiadów, obszernych reportaży oraz 40 innych czołowych portali w Polsce. Dołącz do czytelników ceniących dobrą informacje. Zarejestruj się w PIANO już teraz KLIKNIJ TUTAJ

Komentarze (43) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Nowy mieszkaniec Biskupca #1637926 | 178.23.*.* 17 sty 2015 21:47

  a moze na tym zbiorniku pozwola wedkowac zwykłym ludziom którzy nie maja jasy na wykup zezwoleń na innych jeziorach,wędkowanie z 1 wędka na spławik oczywiście bez alkoholu czyt,piwka.z chęcia poszedłbym z synem powędkowac koło karuzeli na godzinke czy dwie.stworzyć jakisregulamin wędkowania,porządku i przestrzegania czystościBiskupiec ładne miasteczko pochodzę z pół milionowego miasta mieszkam tu 2 lata,i napewno nie wyjade stąd juz.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Podlasianin #1056336 | 109.231.*.* 15 kwi 2013 20:33

  Witam, jestem hydrologiem z Białegostoku, a pochodzę z Biskupca. Uważam, że powstanie zbiornika wodnego to dobry pomysł, ale jeżeli chodzi o jego lokalizację, to mam zastrzeżenia. Nie wystarczy napisać i wskazać tę lub inną lokalizację. To wymaga przeprowadzenia w terenie szczegółowych badań hydrologiczno-geologicznych, w powiązaniu z pozostałymi czynnikami, w tym planami zagospodarowania terenu miasta i gminy Biskupiec, sprawami własnościowymi gruntów itd. Dopiero wtedy można wskazać właściwą lokalizację, uwzględniającą wielkość projektowanego zbiornika, sposób gospodarowania zasobami wody, a także finansowaniem inwestycji, w tym wykorzystaniem dotacji unijnych.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. kkkk #1049820 | 83.24.*.* 10 kwi 2013 07:02

  DOMIN i SARZYŃSKI chcą zbudować drogę dojazdową do karuzeli od tyłu dlatego potrzebny jest tam zbiornik retencyjny wtedy będą mogli legalnie ją wybudować niby do zbiornika. U. 1 Maja niedługo ma ponownie być jednokierunkową i będzie problem jak mają dojechać tiry(2 kierunkową zrobili bezprawnie)

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Ciekawy #1016939 | 89.228.*.* 9 mar 2013 20:42

  A na których działkach ma powstać ten basen czy tam zbiornik ? Chodzi mi o właściciela albo właścicieli gruntów.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. zaczna basen w tym roku #1015357 | 145.237.*.* 8 mar 2013 10:09

   mueszy Karuzela Park a Stadion!!!:::)))

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (43)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages